Výhradní prodej. Ano nebo ne?
13. 05. 2019

Výhradní prodej. Ano nebo ne?

Chystáte se prodat svou nemovitost a řešíte způsob, jakým prodat nejlépe. Sám a ušetřit peníze za provizi? Neexklusivně, v inzerci to bude mít 5 realitních kanceláří a nebo tzv. „výhradně“ a vsadit na jednoho koně?

Pronajímání nemovitostí
14. 04. 2019

Pronajímání nemovitostí

Možná se vám stalo, že jste zdědili byt či dům a nehodí se vám. Co s ním? Prodat, pronajmout? Řekněme, že jste si vybrali druhou možnost, tedy pronajímat. Co všechno vás čeká a na co si dát pozor?

Jak pojistit svůj domov
15. 03. 2019

Jak pojistit svůj domov

Pořídili jste si vlastní bydlení a říkáte si, že jste do něj vložili tolik peněz, že už nehodláte obětovat ani korunu? Omyl, právě pár korun vás může ochránit před vydáním mnoha tisíců až statisíců.

Hypotéka v kostce
15. 02. 2019

Hypotéka v kostce

O hypotékách a jejich nových pravidlech toho bylo v minulých měsících řečeno mnoho. Nicméně opakování je matka moudrosti. Pojďme si tedy v kostce shrnout to nejdůležitější.

Jaký byl rok 2018 z pohledu realitního makléře
20. 01. 2019

Jaký byl rok 2018 z pohledu realitního makléře

První půlrok se nesl ve znamení pokračujícího zvyšování cen nemovitostí. Pokud jste chtěli dobře a rychle prodat, toto byl ten nejlepší čas.

Pomoc, mám doma neprodejnou nemovitost!
24. 12. 2018

Pomoc, mám doma neprodejnou nemovitost!

Co s tím? Jak se to v dnešní době, kdy je všeobecně nedostatek bytů či domů na trhu, vůbec může stát?

Ceny chat i chalup rostou
12. 11. 2018

Ceny chat i chalup rostou

Češi jsou národ chatařů a chalupářů. Pokud porovnáme státy, tak je to Švédsko, Norsko a Česko - tam obyvatelé nejvíce „chataří“.

Vstup pronajímateli povolen?
25. 10. 2018

Vstup pronajímateli povolen?

 

Vstup pronajímatele do nájemního bytu je pro mnohé z nás spornou otázkou. Proti sobě stojí právo pronajímatele na kontrolu svého majetku a právo nájemce na ochranu soukromí. Kdy smí majitel či jím pověřená osoba vstoupit do bytu, který pronajímá?

Podle zákona má pronajímatel právo vstoupit do nájemního bytu, pokud k tomu má oprávněný důvod. Svou návštěvu by měl nájemci oznámit předem v přiměřené době, která není zákonem přesně stanovena. „Vlastník nemusí svůj vstup hlásit předem, pokud hrozí, že v bytě dojde ke škodě na majetku. Například když sousedi upozorní, že z bytu vychází kouř a nájemce není doma, není radno s kontrolou otálet,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. Mnoho smluv o nájmu bytu obsahuje například pravidlo, že pronajímatel má právo zkontrolovat byt, oznámí-li termín 14 dní dopředu.

Příliš časté návštěvy majitele mohou být otravné. Nájemce má právo na slevu z nájemného, jestliže mu činností pronajímatele vzniknou podstatné obtíže. „Podstatné obtíže můžeme v praxi vyložit i tak, že pronajímatel chodí do luxusně vybaveného bytu na obhlídky velmi často, jelikož chce mít přehled, že vybavení bytu nebylo poškozeno. V takovém případě by se ovšem dalo uvažovat o slevě z nájemného jako o protihodnotě k obtěžování častými kontrolami pronajímatele,“ uvažuje Lukáš Zelený a dodává: „Jestliže pronajímatel ví, že chce byt pravidelně kontrolovat, měl by frekvenci návštěv dohodnout s nájemcem dopředu v nájemní smlouvě.“Zdroj: moneymag

Chcete prodat vlastní nemovitost bez RK? Neboli samoprodejci
11. 10. 2018

Chcete prodat vlastní nemovitost bez RK? Neboli samoprodejci

Chcete prodat vlastní nemovitost bez pomoci realitní kanceláře nebo makléře?

V čem se samoprodejci mýlí, či o čem jsou přesvědčeni?

1) Nepotřebuji pomoc realitního makléře

OMYL. Prodat si sám nemovitost není vůbec jednoduché. Čekají Vás různé nástrahy, některé Vás mohou i finančně zničit. Nemovitost se musí kvalitně, správně a zodpovědně ocenit, kvalitně a viditelně propagovat k té správně cílené skupině zájemců, Musí se důsledně připravit podklady ke všem potřebným smlouvám. Vytvořit bezchybně rezervační smlouvu. Dále se musí správně připravit podklady pro zápis do katastru nemovitosti. Každý tento krok vyžaduje realitní odbornost. Ten správný makléř, profesionál bere na sebe veškerou zodpovědnost za hladký průběh procesu prodeje a finanční transakce. Doporučuji využít služeb realitního makléře, nebo renomované realitní kanceláře s historií a dobrými referencemi. Vyplatíte se to. Věřte mi.

2) Nemovitost stačí pověsit na internet

OMYL. I když každá nemovitost má svého kupce, tak se sama nikdy neprodá. Správná prezentace je stejně důležitá jako adekvátně nastavená cena. Poutavým popisem možná zaujmete, ale rozhodně ne natolik, aby se potenciální kupci přišli podívat. Důležitý je nemovitost uklidit, vytvořit co nejvolnější prostor apod. V profesionální terminologii se jedná o homestaging. Správná a i správně cílená prezentace, ruku v ruce se správně nastavenou cenou je ten nejlepší základ rychlého prodeje.

3) Cenu odhadnu od aktuální inzerce

OMYL. Špatně nastavená cena může Vaši nemovitost učinit neprodejnou. Nespoléhejte se na inzerci podobných nemovitostí ve Vašem okolí. Jde o ceny inzertní, nikoliv prodejní. Prodejní cena může být ve skutečnosti až o 20% menší. Každý realitní makléř má ten správný nástroj na ocenění nemovitosti.

4) Smlouvu si stáhnu sám

OMYL. Vzory smluv na internetu, které jsou volně stažitelné, nemusí být platné. Mohou být staré a mohou obsahovat i chyby. Kupní smlouva musí ze zákona obsahovat jak formální, tak obsahové náležitosti, aby na jejím základě bylo možné provést vklad do katastru a aby vás skutečně ochránila. Smlouva nikdy nesmí zvýhodňovat jednu smluvní stranu oproti druhé smluvní straně, musí být právně vyrovnaná.

5) Na fotkách nezáleží

OMYL. ZÁLEŽÍ a jak!!! Drtivá většina zájemců o koupi se rozhodla pro její prohlídku právě kvůli správně nafocené nemovitosti, ať už je to byt či rodinný dům. V dnešní době už hodně realitních makléřů využívá videoprohlídku. Díky ní si v několika málo minutách projdete celou nemovitost i s průvodním slovem daného makléře. Do popředí se už derou 3D prezentace.

6) Podepíšu a je to moje

OMYL. Majitelem nemovitosti se kupující stává v okamžiku vkladu vlastnického práv do příslušného KN , omylem je, že po podpisu Kupní smlouvy. Faktické předání nemovitosti novému nabyvateli probíhá dle ujednání v Kupní smlouvě.


autor článku: Karel Justich                                                             www.kareljustich.cz

Lukrativní nemovitost – byt na vesnici
01. 10. 2018

Lukrativní nemovitost – byt na vesnici

Nadpis článku je trochu nadnesený. Pravdou však zůstává, že se byty v menších obcích těší nevídanému zájmu kupujících.

Stáhněte si zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů